MOXO Dikkat Testi

MOXO DİKKAT TESTİ

   MOXO Sürekli Performans Testi (MOXO d-CPT) klinik ve bilimsel olarak onaylanmış bir dikkat testidir. 6-12 yaş çocuklar için, 13-65 yaş yetişkinler için olmak üzere iki versiyonu bulunur. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısının koyulmasına yardımcı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Bunun yanısıra sadece tanı koymak için değil mevcut dikkat seviyesini ölçmek için de kullanılır.

Bilgisayarla yapılan moxo dikkat testinde çeşitli görseller ve sesler bulunur. Kişinin bir işe odaklanırken aynı zamanda dikkatini dağıtmak için karşısına gelen çeldiricilerle nasıl başa çıktığını 4 alana bakarak ölçer:

 

Dikkat: Yapması gereken işe odaklanabiliyor mu?

Zamanlama: Yapması gereken işi zamanında yapabiliyor mu?

Dürtüsellik: Hedef olmayan uyaranlara cevap veriyor mu?

Hiperaktivite: Kıpır kıpır olma hali var mı?

 

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda büyük öneme sahip olan bu 4 alanın bilgisini moxo testi sayesinde edinmiş olmakla beraber bir bozukluk varsa hangi seviyedeolduğu, kendi yaş grupları içerisinde ne durumda olduğu gibi noktalarda da bilgi verir.

Bazı durumlarda dikkat eksikliği organik bir problemden değil de kişinin duygu durum süreçlerinden de kaynaklanıyor olabilir. Yine moxo testi bu noktada da bilgi verir.