Hipnoterapi

Kalp Merkezli Hipnoterapi Nedir?

Öncelikle hipnoz ve hipnoterapi arasındaki farkı ele alalım. Hipnoz, danışanın rahatlamış, telkine açık duruma gelmesine indüklemekten oluşan ve ardından da semptomlardan rahatlamaları için posthipnotik telkinlerde bulunulan bir tedavi aracıdır. Hipnoterapi, bilincinin hipnotik olarak değiştiği bir danışan ile birlikte yapılan psikoterapi sürecidir. Freud tarafından tanıtılan ve geçtiğimiz 100 sene içerisinde birçok sağlık sektörü uzmanı tarafından desteklenen “hipnozun sadece zorlayıcı bir şekilde, direncin üzerinde çalışmadan danışanın zihnine fikirler yerleştirmek için kullanılabileceğinin” yanlış ve çağ dışı düşüncesi, deneyim ve araştırmaların sonucunda düzeltilmiştir (Ballen, 1997, p.203).

Hipnoz, bilinçliliğe, kendine özgün bir erişim sağlayan bir rahatlama ve konsantrasyon yöntemidir.

Kalp Merkezli Hipnoterapi Diane Zimberoff tarafından geliştirilmiş bir terapi yöntemidir. Klasik hipnoterapinin çeşitli tekniklerle zenginleştirilmiş halidir. Klasik hipnoterapiden farklı zihni, duyguları, bedeni, ve enerji çalışmasını aynı anda terapi içinde kullanmasıdır. Bu nedenle klasik telkin içeren hipnoterapiden farklıdır ve deneyimsel bir terapidir. İnsanı aklı, duyguları ve ruhu ile bir bütün olarak ele aldığı ve değişimi bu üç alanda gerçekleştirdiği için oldukça etkin bir terapi yöntemidir. Bu terapi yaklaşımı yaklaşık 25 yıllık bir çalışma ile daha kuramsal hale getirilmiş ve etkinliği ölçülmüştür. Bu eğitimin ana merkezi Amerikada’ki Wellness Enstitüsü’dür. Bu terapi yaklaşımında terapist danışanını hipnoterapi ile sorunun kaynağına götürür. İşte burada diğer terapilerden farklı olarak orada sıkışmış olan travma, duygu boşalım teknikleri ile dışarı atılır. Sonrasında yapılan kalp merkezli enerji çalışmaları ile süreç tamamlanmış olur. Kalp Merkezli Hipnoterapi çok kısa sürede büyük değişimler sağlar. Terapiden çıkan kişi çoğu zaman hayatına yeni bir başlangıç yapar. Bu terapi yöntemi 7 yaş ve üzeri için rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Kalp Merkezli Hipnoterapi, terapiste önce kendi yolculuğuna çıkmayı teklif eder. Koşulsuz sevgiyi hissetmek ve kendini keşfetmek için atılmış büyük bir adımdır bu… Kalbinin merkezindeki ışığı arayanlara rehberlik etmek içindir.

Kullanıldığı alanlar;

  • Psikosomatik rahatsızlıklar
  • Bağımlılıklar (sigara, alkol, esrar, internet bağımlılığı, yeme bağımlılıkları vb )
  • Kilo Problemi
  • Cinsel İstismar
  • Doğum Travmaları
  • Fobiler
  • Öfke Problemleri

Diğer birçok alanda kullanılmaktadır.