Attentioner

ATTENTİONER İLE DİKKATİMİ TOPLUYORUM

Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı, Almanya Bremen Üniversitesi’nde nöropsikolojik tabanlı bir program olarak geliştirilmiştir. Öğrenme psikolojisi ve nöropsikoloji temellerine dayanır.

 7-18 yaş arası bireylerle uygulanır. Hem bireysel hem de grup olarak çalışılabilir. 15 oturum çocukla, 5 oturum aileyle görüşme sağlanır. Aileye de psikoeğitim verilir ve sürece dahil edilir.

Attentioner, dikkati ve beynin yürütücü işlevler dediğimiz birçok kısmını aynı anda güçlendiren bir terapi programıdır. Etkinlikler kolaydan zora doğru ilerler.  Etki ettiği alanlar ise sadece dikkat değil yürütücü işlevlerle alakalı birçok fonksiyondur.

Bunlar;

SEÇİCİ DİKKAT; birçok uyaran arasından sadece istenen uyarana odaklanmak.

BÖLÜNMÜŞ DİKKAT; aynı anda birden fazla görev yapabilmek.

ODAKLANMA; bir iş üzerinde dikkati yoğunlaştırabilmek.

ZAMANLAMA; yapılması gereken şeyi belirli bir sürede yapabilme.

Bu belirtilen fonksiyonların yanı sıra dürtüleri erteleyebilme, istekleri bastırabilme, kısa süreli hafıza, uzun süreli hafıza gibi daha pek çok alanda iyileşme sağlar.

Attentioner, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisinde kullanıldığı gibi normal seviyede dikkati olup da dikkatini güçlendirmek isteyen kişiler için de uygulanabilir.

 

Attentioner uygulamasından önce MOXO dikkat testi yapılarak kişinin mevcut dikkat düzeyi saptanır ve 15 oturum tamamlandıktan sonra tekrar MOXO dikkat testi uygulanarak  hangi alanlarda iyileşme, değişme olmuş belirlenir ve aileye sunulur.