İşlevsel Olmayan Aile

İşlevsel Olmayan Aile

Ailede işler yolunda gidiyorsa, dışarıda fırtınalar kopsun, aile bundan zarar görmez. Tam tersi, dışarıdan gelen herhangi bir tehdit ailenin daha sıkı kenetlenmesine vesile bile olabilir.

Duygu Düzenleme

Duygu Düzenleme

Dünyanın neresinde olursa olsun, insanın olduğu yerde duygu da vardır.bir kişinin olayları yorumlama biçimini, algılarını, bilgiyi işleme biçimini, olaylar karşısında ne düşüneceğini, kısacası yaşama ve yaşam olaylarına verdiğimiz anlamı etkilemektedir.

Aleksitimi Nedir ?

Aleksitimi Nedir ?

Kişinin duygu düzenlemesiyle ilgili bir eksiklikten kaynaklı olduğu düşünülen bir fenomendir aleksitimi. Aleksitimi kavramı ilk kez Sifneos tarafından bir konferansta, psikanalize adapte olmakta güçlük yaşayan ve benzer bazı belirtiler gösteren hastalar

Akran Zorbalığı

Akran Zorbalığı

Fiziksel veya psikolojik olarak, muhatabının güçsüz olduğu bir konumda ona devamlı, kasıtlı ve sistematik olarak zarar vermek zorbalık olarak adlandırılır. Zorbalık fiziksel olabildiği gibi, sözel de olabilir.(hakaret etme, lakap takma, dedikodu yayma)

İlişkimiz Aramızdaki Alanda Yaşar

İlişkimiz Aramızdaki Alanda Yaşar

ECCT(İlişki Odaklı Çift Terapisi)’ye göre; her bir ilişkinizde, ilişki kurduğunuz kişiyle aranızda bir alan oluşur ve ilişki bu alanda yaşamaya başlar. Bu alan ikinizden oluşan yeni bir şeydir ve aynı zamanda ilişkinizin duygu hafızasını teşkil eder.

Eşimle Aramda Olan Bitenden Çocuğum Nasıl Etkilenir ?

Eşimle Aramda Olan Bitenden Çocuğum Nasıl Etkilenir ?

Aile ve çiftler arasında çözümlenmemiş meseleler, bilgisayardaki arka planda çalışmaya devam eden programlara benzer. Siz eşinizle aranızdaki problemle boğuşurken çocuğunuzun size gönderdiği sinyalleri algılamanız zorlaşır

Çocuğum Dikkat

Çocuğum Dikkat

Günümüzde ailelerin, hem evde hemde okulda en çok muzdarip oldukları konu çocuklarındaki dikkat dağınıklığıdır. Sadece dikkat dağınıklığının okul başarısını etkilemesinin yanı sıra, aile içi, arkadaş ve sosyal ilişkilerde de uyumu zorlaştırır.